Мандрівка столицями передріздвяної Європи

5-13 грудня ц.р. відбулась традиційна лінгвокраїнознавча екскурсія до Австрії, в якій взяли участь викладачі і студенти старших курсів Інституту іноземних мов. Цьогорічна мандрівка була напрочуд насиченою й розлогою: маршрут її проліг чотирма західноєвропейськими країнами, заторкнувши столиці й міста з багатою історією, що в минулому були центрами політичного, духовного і науково-культурного життя Австро-Угорщини. Уся подорож була пронизана особливою атмосферою радісно-напруженого очікування католицького Різдва.

Першим містом, що вітало дрогобичан, став Краків – прадавнє місто польської Корони. Екскурсія охопила центральну частину граду, а також королівську резиденцію Вавель.

Уже наступного дня учасники подорожі детально досліджували столицю Чехії – Прагу, що розкинулась по обидва береги річки Влтава. Кульмінаціями екскурсійної програми були відвідини Празького Ґраду і грандіозного собору св. Віта, прогулянка всесвітньовідомим Карловим мостом у бік Староместської площі з не менш відомим астрономічним годинником ратуші та численними спорудами найрізноманітніших архітектурних стилів.

Імперський Відень – власне мета подорожі – одвічний центр притягання й незабутня пригода тисячі тисяч туристів. Група дрогобичан пробула тут кілька днів, оптимально використовуючи час для нових пізнань. Згадаймо лише кілька зупинок: візитівка міста – готичний собор св. Стефана, церкви св. Карла і св. Петра, імпозантні споруди головної вулиці Рінґштрассе, Національна опера, імператорська резиденція Гофбурґ, прийом у Віденській ратуші та університеті, візити у перлини бароко – палаци Бельведер і Шьонбрунн, екскурсії у музеї-близнюки на площі Марії Терезії.

Іще два австрійські міста чекали на відкриття нашими мандрівниками. У столиці федеральної землі Штирія Ґраці на запрошення маґістрату вони взяли участь у святкуванні Міжнародного дня прав людини, зокрема у церемонії вшанування пам'яті жертв Першої світової війни (неподалік міста розташовувався Талєргофський табір для інтернованих – останнє пристановище майже 2 тисяч українців).

У колишній бенедиктинській резиденції Адмонт дрогобичани відвідали давній монастир з унікальною бібліотекою, що входить до світової спадщини ЮНЕСКО, а також мали офіційну зустріч у гімназії – партнерському закладі нашого Педагогічного ліцею.

Останнім вагомим місцем зупинки стала друга столиця колишньої імперії – Будапешт. Подорож пролягла обома берегами блакитного Дунаю: символічна Площа Тисячоліття, відомий проспект Андраші, вишукана базиліка св. Іштвана, один з найбільших королівських замків Європи – Будайська фортеця, іще одна будівля суперлативів – угорський парламент і т.д.

Звісно, такий стислий хронікальний опис не претендує на відображення всього обширу побаченого. Він лиш констатує: мета цьогорічної лінгвокраїнознавчої екскурсії досягнута, адже її учасники повернулись додому не лише сповненими незабутніх вражень, але й нових знань і неоціненного досвіду, які приносить особистий контакт з відбитками багатовікової історії Європи, тісно переплетеної з суспільно-культурним розвитком української нації. Цим завдячуємо безпосередньому організаторові поїздки – Австрійській бібліотеці у Дрогобичі, передусім її керівнику – доц. Ярославу Лопушанському.

 

Олег Радченко, заступник директора з виховної роботи